
Ezeket a géneket mesterségesen juttatták be egy retrovirális vektor segítségével. A retrovirális vektor az egy olyan vírus, amelynek az örökítőanyaga RNS. Ebbe az örökítőanyagba építették bele a 4 gént, ami egy reverz transzkriptáz nevű enzim segítségével (ami a retrovírusok tartozéka) beépül az adott sejt eredeti DNS-be, megváltoztatva ezzel a sejt génösszetételét, és így a fehérjeszintézist. Számos vírus rendelkezik ilyen képességgel, ilyen többek között a HIV-vírus is. Azonban a retrovirális vektor mutagén hatású, így meg kell találni azt a megfelelő vektort, amivel ez csökkenthető és terápiában így felhasználható.
Ez a 4 gén transzkripciós faktorokat kódol, pontosan a c-myc, Sox2, Oct-3/4 és a Klf4 nevűt. A transzkirpciós faktorok olyan fehérjék, amelyek hatással vannak más gének kifejeződésére, így a sejtek működését befolyásolják. Előzőleg kimutatták, hogy egérben differenciálódott sejteket megfertőzve embrionális őssejt tulajdonságaival rendelkező sejtek alakultak ki. Ezeket indukált pluripotens sejteknek nevezték el. Ezen a sejtek külleme, osztódása, génkifejeződése, biokémiai, molekuláris aktivitásuk az embrionális őssejtekével egyezett meg.
Az Oct3/4 és a Sox2 bizonyult a fő transzkripciós faktornak, amelyek meghatározzák az őssejtek pluripotens képességét. A pluripotencia azt jelenti, hogy többféle sejtté képesek alakulni, nincsenek elköteleződve valamely sejttípus iránt. Ezek a transzkripciós faktorok felnőtt sejtben is jelen vannak, de a célgénjeikhez nem tudnak kötődni, mert vannak olyan gátló mechanizmusok, amik ezt megakadályozzák (pl. a hisztonok módosítása acetil csoporttal vagy DNS-metiláció). A c-myc és a Klf4 gén módosította a kromatin szerkezetét, így a gátlás megszűnt. A c-myc gén képes szabályozni ezeknek a sejteknek a pluripotens képességét.

Így olyan betegségekben, mint szívizom infarctus, Parkinson-kór, cukorbetegségben esetleg hasnyálmirigy béta sejtjeinek a pótlása, különféle érbetegségek pl. perifériás artériás betegségek ez a technika felhasználható lesz.